SU
SuomenUrheilu
Ajankohtaista urheilusta
Tänään · 5 ottelua
Liiga:Ilves – KalPa17:00
Liiga:JYP – Jokerit17:00
Liiga:KooKoo – HIFK17:00
Liiga:Kärpät – Jukurit17:00
Liiga:Pelicans – K-Espoo17:00
Jääkiekko KalPa – kotihalli, päävalmentaja, kokoonpano 2026-27 ja mestaruus
Jääkiekko

KalPa – kotihalli, päävalmentaja, kokoonpano 2026-27 ja mestaruus

S-
👁 27 lukua 💬 0 kommenttia 🔖 0 tallennettu ↗ 0 jakoa
KalPa – kotihalli, päävalmentaja, kokoonpano 2026-27 ja mestaruus

KalPa on kuopiolainen jääkiekkoseura, joka pelaa Liigaa ja voitti ensimmäisen Suomen mestaruutensa keväällä 2025. Joukkueen kotihalli on Olvi Areena (Hannes Kolehmaisen katu 4, Kuopio), päävalmentaja kaudella 2026-27 on Sami Tervonen, ja edustusjoukkueen kokoonpanossa on 34 pelaajaa. Alta löydät kotihallin, kokoonpanon, liput ja kausikortit sekä seuran historian mitaleineen.

KalPaTieto
Koko nimiKalevan Pallo (KalPa Hockey Oy)
KotipaikkaKuopio
Perustettu1929 Sortavalassa (Sortavalan Palloseura), Kuopioon 1945, nimi KalPa 1946
KotihalliOlvi Areena, Hannes Kolehmaisen katu 4, 70110 Kuopio
Hallin kapasiteetti5 300 katsojaa
Päävalmentaja 2026-27Sami Tervonen
UrheilujohtajaSami Kaartinen
ToimitusjohtajaToni Saksman
Suomen mestaruudet1 (2024-25)
Muut SM-mitalithopea 1990-91 ja 2016-17, pronssi 2008-09
MaskottiRuusteri (vuodesta 2013-14)

KalPan kotihalli: Olvi Areena

KalPa pelaa kotiottelunsa Olvi Areenalla Kuopion keskustan tuntumassa, osoitteessa Hannes Kolehmaisen katu 4. Seuran mukaan hallissa on tilaa 5 300 katsojalle: istumapaikkoja on 3 628, seisomapaikkoja 1 392 ja VIP-paikkoja 280. Seisomapaikoista 11 on pyörätuolipaikkoja, ja niitä myydään otteluun seitsemän. Pyörätuolipaikat ovat B-tason tasanteella, ja avustaja pääsee sisään maksutta.

Hallin yhteydessä on ravintola Pelimies, kahvila Laituri sekä VIP-tiloja, kuten Hannes-klubi, Grano Lounge ja aitiot. Ennen ottelua voi syödä Pelimiehen pre-game buffetissa.

Katsomokartta

KalPa julkaisee Olvi Areenan katsomokartan nimellä palvelupohjakartta lippusivujensa yhteydessä. Siitä näkee istumakatsomon lohkot, seisomakatsomon ja anniskelukatsomon sijainnin ennen lipun ostamista.

KalPa kokoonpano 2026-27

Alla on KalPan edustusjoukkueen kokoonpano kaudelle 2026-27 seuran oman pelaajalistan mukaan. Sopimus-sarake kertoo, minkä kevään loppuun pelaajan sopimus on voimassa; suluissa oleva vuosi on optiovuosi. Seura ei ole merkinnyt pelaajalistaan kapteenia tai varakapteeneja.

Maalivahdit

#PelaajaSyntynytSopimus
31Patrik Kerkola20072027
35Rasmus Korhonen20022028
40Stefanos Lekkas19962028

Puolustajat

#PelaajaSyntynytSopimus
3Anton Karlsson19932027
4Mitja Jokinen20062029
6Mikael Niskanen20082028 (2029)
7Veikka Mononen20062028
8Ville Ruotsalainen20032028
11Joel Tarvainen20082027 (2028)
18Hugo Gallet19972027
26Jesper Kotajärvi20072028
55Lasse Lappalainen19892027
57Joonas Lyytinen19952028
89Juuso Ketola20002027
97Lukáš Kaňák19972028

Hyökkääjät

#PelaajaSyntynytSopimus
9Juuso Mäenpää20022028
12Joona Saarelainen20062027
16Kyle Crnkovic20022027
20Aleksi Klemetti19992028
21Rasmus Miilunpohja20082028
22Cade Borchardt19982027
28Jaakko Rissanen19892028
29Rasmus Pakarinen20072027 (2029)
34David Timofejev20062028
41Juuso Könönen19982028
42Konsta Kapanen20032027
47Jonne Tammela19972027
54Jesper Piitulainen19912028
70Teemu Hartikainen19902027
81Samuel Jung20062028
85Otto Somppi19982027
86Kristjan Kombe20002027
91Elias Vilén20012028
94Tuukka Korkiakoski20052028

Joukkueen kokeneimmat pelaajat ovat vuonna 1989 syntyneet Jaakko Rissanen ja Lasse Lappalainen, jotka olivat molemmat mukana mestaruusjoukkueessa 2025. Nuorimpia ovat vuonna 2008 syntyneet puolustajat Mikael Niskanen ja Joel Tarvainen sekä hyökkääjä Rasmus Miilunpohja.

KalPan päävalmentaja ja valmennus

KalPan päävalmentaja on Sami Tervonen, jonka ensimmäinen kausi tehtävässä oli 2025-26. Hän seurasi Petri Karjalaista, jonka johdolla KalPa voitti mestaruuden keväällä 2025. Valmennukseen kuuluvat kaudella 2026-27 seuran mukaan:

RooliNimi
PäävalmentajaSami Tervonen
Valmentaja / joukkueenjohtajaAtte Sacklin
ValmentajaTommo Nukari
ValmentajaJukka Hentunen
MaalivahtivalmentajaMikael Vuorio
FysiikkavalmentajaAapo Räntilä
UrheilujohtajaSami Kaartinen

Tervosen ensimmäisellä kaudella KalPa sijoittui runkosarjassa seitsemänneksi ja selvitti tiensä puolivälieriin, joissa vastaan tuli Ilves. Kaudella 2026-27 joukkue oli Liigan sarjataulukossa 30.10.2026 sijalla 13 (22 pistettä 16 ottelusta).

KalPa liput ja kotipelit

Liput KalPan kotiotteluihin myydään verkossa seuran lippukaupassa sekä KalPan toimistolla, ravintola Pelimiehessä ja seuran lipunmyyntipisteissä. Olvi Areenalla lippuja myydään vain ottelupäivinä B-ovella. Kauden 2026-27 runkosarjan lipunmyynti alkoi 31.8.2026.

Ennakkolippujen hinnat kaudella 2026-27 ovat kahdessa portaassa: halvempi hinta koskee useimpia vastustajia ja kalliimpi otteluita HIFK:ta, JYP:tä, Kärppiä, Tapparaa ja Jokereita vastaan.

Lippu (ennakko)PerusotteluHIFK, JYP, Kärpät, Tappara, Jokerit
Aikuinen, istumapaikka21 €25 €
Eläkeläinen, istumapaikka19 €22 €
Lapsi 7–15 v, istumapaikka15 €17 €
Aikuinen, seisomapaikka17 €18 €
Lapsi tai opiskelija, seisomapaikka8 €8 €
Eläkeläinen, varusmies, työtön tai pyörätuolipaikka, seisomapaikka13 €13 €

Ovelta ostettu lippu maksaa kolme euroa enemmän kuin ennakkolippu. Alle 7-vuotias pääsee aikuisen seurassa sisään ilmaiseksi, mutta ilman omaa istumapaikkaa. Lippu kannattaa säilyttää koko illan, sillä se luetaan myös erätauolla ulos ja takaisin sisään mentäessä.

KalPa kausikortti 2026-27

Kauden 2026-27 kausikortit on hinnoiteltu 32 kotiottelulle, ja hinta pysyy samana, vaikka kotiotteluita tulisi 34. Lasten istumapaikkakausikortti (alle 16-vuotiaille) maksaa 325 € ja B5-katsomon istumapaikka 450 € tai 45 € kuukaudessa. Kalleimmat istumapaikkakortit maksavat 1 050 €. Valikoimassa on lisäksi seisomapaikkakausikortti, klubikausikortti ja mobiilikausikortti.

Mestaruudet ja historia

KalPa perustettiin vuonna 1929 Sortavalassa nimellä Sortavalan Palloseura. Sodan jälkeen seura siirtyi Kuopioon vuonna 1945, ja vuonna 1946 se sai nimen Kalevan Pallo. Pääsarjaan KalPa nousi ensimmäisen kerran 1957, ja SM-liigaan se palasi vuonna 1986 oltuaan 24 vuotta poissa pääsarjasta.

1990-luvun lopulla seura putosi ensin I-divisioonaan ja vuonna 1999 vielä tasoa alemmas organisaation konkurssin vuoksi. Paluu tapahtui portaittain: Suomi-sarjasta Mestikseen 2000-01 ja Mestiksen voiton kautta takaisin Liigaan vuonna 2005.

KausiSaavutus
1990-91SM-hopea
2008-09SM-pronssi
2011-12runkosarjan voitto (Harry Lindblad -palkinto)
2016-17SM-hopea ja ensimmäinen CHL-pudotuspelipaikka
2018-19Spengler Cupin voitto ensimmäisenä suomalaisseurana
2024-25Suomen mestaruus

Mestaruus 2025

KalPa voitti seurahistoriansa ensimmäisen Suomen mestaruuden keväällä 2025. Finaalissa vastaan oli SaiPa, ja ratkaisu syntyi kuudennessa ottelussa Lappeenrannassa, jonka KalPa voitti jatkoajalla 3–2 Filip Westerlundin maalilla. Päävalmentajana toimi Petri Karjalainen. Mestaruuskauden runkosarjassa Patrick Curry teki KalPalle 29 maalia ja 60 pistettä.

Jäädytetyt numerot

KalPa on jäädyttänyt viisi pelinumeroa: #1 Pasi Kuivalainen, #24 Sami Kapanen, #27 Jouni Rinne, #37 Eero Kilpeläinen ja #44 Kimmo Timonen. Lisäksi seuran Wall of Fame pystytettiin syksyllä 2014, ja siihen aateloidaan joka kausi uusi nimi.

Maskotti Ruusteri

KalPan maskotti on Ruusteri, joka esiintyi ensimmäisen kerran KalPan kotiotteluissa kaudella 2013-14. Ruusteri liukuu jäälle ennen joukkueiden esittelyä jokaisessa kotiottelussa, kiertää hallia pelin aikana ja vierailee myös kouluilla ja tapahtumissa. Sen syntymäpäivää juhlitaan joka syksy, ja kymmenvuotisjuhlat pidettiin KalPa–HPK-ottelussa 20.10.2023.

Juniori-KalPa ja U20

KalPan junioritoiminta kulkee nimellä Juniori-KalPa. Seuran nuorten joukkueet ovat voittaneet useita SM-kultia: U20-ikäisten (nuorten SM-liiga) mestaruudet 2007-08 ja 2017-18, B-junioreiden kullan 2016-17, B2-junioreiden 2015-16 ja C-junioreiden 1995-96. KalPan U20-joukkue on edustusjoukkueen tärkein kasvatusporras, ja nykyisestä edustusjoukkueesta useampi pelaaja on syntynyt vuosina 2006–2008.

Olvi Areenalle saapuminen ja pysäköinti

Olvi Areenan yhteydessä on 24 tuntia auki oleva pysäköintitalo, jossa on 358 paikkaa, kuusi sähköauton latauspistettä ja kahdeksan invapaikkaa lähimpänä B-ovea. Pysäköintitaloon ajetaan vain Suokadun suunnasta. Hinta on 0,50 € alkavalta puolelta tunnilta ja 12 € vuorokaudelta; maksu hoituu kortilla tai Moovy-sovelluksella, ja rekisterikilpi tunnistetaan automaattisesti.

Ilmainen vaihtoehto on Valtuustotalon pysäköintialue, joka on katsojille maksuton kello 16 jälkeen. Hannes Kolehmaisen kadulla on saattoalue busseille, takseille ja henkilöautoille. Seura suosittelee saapumaan joukkoliikenteellä, kävellen tai pyörällä, ja ovella on turvatarkastus. Halliin ei saa tuoda alkoholia, lasi- tai muovipulloja, tölkkejä, sumutepulloja eikä ilotulitteita.

KalPa Liigassa

KalPa on yksi Liigan 17 joukkueesta kaudella 2026-27. Mestaruusfinaalissa 2025 KalPa kaatoi SaiPan. Tervosen ensimmäisen kauden pudotuspeleissä KalPa kohtasi HIFK:n. Mestaruuskaudella KalPassa kehittyivät muun muassa Oliver Kapanen ja Benjamin Korhonen.

KalPa Hockey Oy:n toimisto sijaitsee osoitteessa Sairaalakatu 15, Kuopio. Seuran verkkokaupasta, KalPa Shopista, saa pelipaitojen ja kannattajatuotteiden lisäksi esimerkiksi Ruusteri-pehmolelun.

Usein kysytyt kysymykset

Missä KalPa pelaa kotipelinsä?

KalPan kotipelit pelataan Olvi Areenalla osoitteessa Hannes Kolehmaisen katu 4, 70110 Kuopio. Hallissa on tilaa 5 300 katsojalle.

Kuka on KalPan päävalmentaja?

KalPan päävalmentaja on Sami Tervonen, joka aloitti tehtävässä kaudella 2025-26 ja jatkaa kaudella 2026-27.

Paljonko KalPan liput maksavat?

Kaudella 2026-27 aikuisen istumapaikkalippu maksaa ennakkoon 21 € ja HIFK:n, JYP:n, Kärppien, Tapparan ja Jokereiden otteluihin 25 €. Ovelta ostettuna kaikki liput ovat 3 € kalliimpia.

Montako mestaruutta KalPalla on?

KalPalla on yksi Suomen mestaruus, keväältä 2025. Lisäksi seura on voittanut SM-hopeaa 1990-91 ja 2016-17 sekä SM-pronssia 2008-09.

Mikä on KalPan maskotti?

KalPan maskotti on Ruusteri, joka on esiintynyt seuran kotiotteluissa kaudesta 2013-14 lähtien.

Mistä KalPan katsomokartan löytää?

KalPa julkaisee Olvi Areenan katsomokartan palvelupohjakarttana lippusivujensa yhteydessä, josta näkee istuma-, seisoma- ja anniskelukatsomon sijainnin.

S-

Suomen Urheilu -toimitus

Suomen Urheilu -toimitus vastaa sivuston yhteisistä sisällöistä: ohjelmista ja katsomisoppaista, sääntö- ja ennätysjutuista sekä lajien tietopaketeista. Nämä artikkelit eivät ole yhden kirjoittajan näkemyksiä, vaan toimituksen yhdessä kokoamia ja tarkistamia. Tiedot perustuvat lajiliittojen, sarjojen ja seurojen virallisiin lähteisiin, ja sivut päivitetään, kun ohjelmat, säännöt tai tulokset muuttuvat. Toimituksen kokoonpano ja työtavat on kuvattu Toimitus-sivulla, lähdekäytännöt Lähteet ja menetelmät -sivulla. Jos huomaat virheen, kerro siitä palautelomakkeella — korjaamme sen ja merkitsemme korjauksen artikkeliin.

Kirjoittajan profiili →

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.